הקשר בין פוריות ורפואה סינית


3 בנובמבר 2010 | מאת: דר' (D.O.M) רויטל שבי

בעיות פוריות הינן מורכבות ולהן אספקטים רבים, בהם ניתן לטפל בדרכים שונות בהתאם למצב המטופל/ת. רבים פונים לרפואה הסינית לטיפול בנושאי פוריות. לפניכם מספר שאלות ותשובות בנושא, מהן עולה כי הרפואה הסינית בהחלט נותנת מענה בכל הקשור לפוריות, בין אם כטיפול תומך בטיפולים אחרים הנמנים עם הרפואה הקונבנציונאלית ובין אם כטיפול יעיל , העומד בפני עצמו.

לפניכם מספר שאלות שנלקחו מאתר האינטרנט BEOK:

שילוב בין דיקור סיני להורמונים בטיפולי פוריות

ש: לפני כחודש התחלתי טיפולי פוריות – ישר עם הזרקת פיוריגון. אתמול הייתי אצל מטפל בדיקור סיני והוא אמר לי להפסיק עם ההורמונים ושננסה באופן טבעי. האם אפשר לשלב בין הדיקור הסיני לבין ההורמונים? האם הם יכולים לעזור/לתמוך אחד בשני?

ת: בהחלט ניתן ורצוי לשלב בין טיפול הורמונלי לבין טיפול סיני. כאשר אנו משלבים בין השניים, הטיפול הסיני אמור להשלים את הטיפול ההורמונלי. כאשר מדובר אך ורק בטיפול סיני, הוא מהווה למעשה הטיפול העיקרי וישנם כמה הבדלים בין האחד לשני. כל מקרה לגופו,תלוי גיל ופרופיל הורמונלי של כל אישה. הטיפול המשולב מגביר את אחוזי ההצלחה (45% לפחות ). הדרך הטיבעית נטולת ההורמונים עובדת בשלבים- קודם מחזקים ומנקים את הגוף, לאחר מכן מוודאים כי המחזור תקין לחלוטין (שלושה חודשים בערך) ואז מתקדמים לשלב הבא. כאשר אנו משלבים בין הטיפולים אנו יותר מתמקדים בביטול תופעות הלוואי שיוצרים ההורמונים ואף בחיזוק ושמירה על העובר מייד לאחר הביוץ.

שיפור בעיות זרע בעזרת הרפואה הסינית

ש: אני בת 28 ובעלי בן 29. אנחנו מנסים להיכנס להריון כשמונה חודשים ולשווא. יש לו דלקת בזרע, מורפוליגיה 2% וכעת עשינו בדיקה שוב ונראה שאין שינוי. שמעתי שדיקור יכול להועיל מאוד בשיפור המורפולוגיה ובכלל בבעיות זרע. האם זה נכון וכיצד זה עובד?

ת: לפי הרפואה הסינית ישנן כמה סיבות לדלקת בזרע ו/או זרע נמוך. אנו מטפלים בכך בעזרת שילוב של דיקור וצמחים סיניים לדלקתיות , תוך התאמה תזונתית כדי לתמוך בטיפול. את יעילות הטיפול ניתן לבדוק אחת לחודש וחצי, ובדרך כלל חלה עלייה בכמות הזרע לאחר 3 חודשים בממוצע.

הגעה לאיזון הורמונלי באמצעות דיקור

ש: אני מטופלת בIVF , ובדיקור סיני בערך חודשיים פעם בשבוע. כבר שני מחזורים האסטרדיול גבוה מדי (ביום השלישי למחזור) : פעם 500 ופעם 300, מה שמונע את התחלת הטיפול. יש לציין שבטיפולים הקודמים לא היתה שום בעיה ואף נקלטתי לפני 3 שנים להריון שממנו יש לי ילדה. שאלתי היא האם ניתן להגיע לאיזון הורמונלי באמצעות הדיקור? בינתיים זה לא עוזר…

ת: רצוי להוסיף צמחים סיניים המותאמים לך באופן אישי ואז יש איזון וניתן לטפל בדרך יעילה יותר. בטיפול IVF מומלץ לעשות טיפולי דיקור כל יומיים עד השאיבה ואחר כך פעם בשבוע עד לקבלת מחזור או הריון. זה יותר יעיל בדרך זו מכיוון שעד השאיבה אנו למעשה מסייעים בהכנת הרחם. לאחר ההחזרה הטיפול הוא שמירת עובר.

טיפול ברפואה הסינית שמשפיע על איכות הביציות

ש: בת 42, יחידנית. לאחר חמש שנים של טיפולי פוריות (עם הפסקות). עברתי שתי הפלות אחת בגיל 37 (לאחר הזרעה מתורם ללא הורמונים) ואחרת בגיל 40, כתוצאה מיחסים ספונטניים- התפתח רק שק היריון וההפלה הייתה לקראת השבוע העשירי. חוששת מלקיחת הורמונים למרות שלקחתי מעט .
בדרך כלל ביוץ סדיר עם זקיק או 2, לאחר מספר הזרעות.היו תמיד הפריות ללא מיקרו מניפולציה,אך ללא השתרשות. הF/S/Hבסבביות 9, 10. מספר פעמים עלה ל 14.
לאחרונה עשיתי בדיקת A/M/H שהראתה על רזרבה שחלית מאוד נמוכה 0.09 (כך שאין לי הרבה זמן). הרופאים טוענים שכנראה איכות הביציות שלי ירודה. חלקם הציעו תרומת ביצית או לקיחת הורמונים . יש לציןן שמאוד סבלתי ממעט ההורמנים שלקחתי והם גרמו להפסקת מחזור ושיבושים כמו קיצור הימים בין מחזור למחזור.
האם ישנה אפשרות לטפל באיכות הבציות באמצעות רפואה סינית? ואם כן כיצד (על ידי דיקור או תרופות)?

ת: הדרך לטיפול באיכות הביציות היא על ידי דיקור צמחים ותזונה עשירה בויטמינים ומינרלים ,חלבון צמחי, וירקות מבושלים (תזונה זו מבוססת על העקרונות התזונה הסינית). המטרה היא להביא את הגוף שלך לתפקוד גבוה יותר (כמו שהיית לפני כמה שנים) ומצד שני לוודא שהכל בגוף מאוזן. עדיף להשתמש בצמחים, דיקור ותזונה במקרה שלך ולא בהורמונים; שכן הורמונים אינם מאזנים ומחזקים את הגוף ומדובר מאוד קשה. במקרה בו יש חוסר בהורמונים בהחלט ניתן לשלב בין הטיפולים. אבל במקרה הספציפי שלך הייתי מנסה קודם רק את הטיפול הטבעי, מפני שהבעיה היחידה היא חוסר השתרשות ורפואה סינית מטפלת בכך ביעילות רבה.

החזרת מחזור חודשי לאחר כימותרפיה

ש: אני בת 24 ועתידה לעבור בקרוב השתלת מוח עצם עצמית לאחר שגילו לי לימפומה נון הודקינגס. הכינו אותי לכך שהכימותרפיה של ההשתלה היא כל כך אגרסיבית ויכולה להביא לעקרות והפסקת המחזור לתמיד. לצורך שימור פוריות קיבלתי זריקות דקהפפטיל וכן הליך של הוצאת רקמת שחלה.
רציתי לדעת האם יש טיפול ברפואה הסינית שיכול לעזור לגוף שלי להשתקם כך שלא ייפסק המחזור החודשי שלי? אחרי הכל אני עדיין צעירה…

ת: שאלה טובה וקשה לענות עליה בוודאות מוחלטת. השאלה הנשאלת היא כמה נזק יהיה לגוף כתוצאה מהכימותרפיה? ברגע שהכל נהרס לחלוטין אין דרך חזרה.
אני ממליצה לך לעשות טיפולים משולבים במהלך הכימותרפיה שיטפלו רק בתופעות לוואי שייגרמו לךכתוצאה ממנה. בתום הטיפול הכימותרפי שישולב עם טיפול בתופעות הלוואי באמצעות הרפואה הסינית, מומלץ להמשיך לטפל בעזרת הרפואה הסינית עד שהגוף יחזור לעצמו. לרוב מחזור שהופסק יכול לחזור עד שישה חודשים מרגע שהטיפולים מפסיקים. כמובן שבמקרה שלך, צריך לעבור על כל הפרטים בצורה אינדיווידואלית כי אין דרך לענות לך בודאות על השאלה מבלי לבדוק את המצב. מאחלת לך החלמה מהירה וכל טוב.

אין תגובות עדיין

הוספת תגובה