לחץ דם גבוה? רפואה סינית יכולה לעזור!


18 במאי 2010 | מאת: דר' (D.O.M) רויטל שבי

אורך החיים המודרני גורם לכך שקיימת עלייה מתמדת ברמת לחץ הדם הממוצעת באוכלוסיה. המתח הנפשי, הזיהום הסביבתי והרגלי תזונה לקויים, הם רק חלק מהסיבות לכך שלחץ הדם שלנו עולה ועולה. לחץ דם גבוה מאוד עלול להוביל להפרעה בתפקוד ולהרעה במצב הבריאותי.

טיפול ביתר לחץ דם בעזרת הרפואה הסינית
יתר לחץ דם מתואר ברפואה הסינית חסר איזון בין "Yin-Yang" בעיקר בעקבות מתח, לחץ וכעס.  המצבים הנ"ל גורמים להפעלת יתר של המערכת הסימפטטית ודריכות מתמדת של הגוף, שלאורך זמן מחלישה את האיברים. הכבד אחראי על זרימה הרמונית של כל האנרגיה בגוף.  מתחים, לחצים, כעס וטינה הם רגשות אשר משפיעים ישרות על התנועה ההרמונית הזו של הכבד.

מבחינה יותר פיסית, רעלים שנספגים לגופינו בין אם דרך מערכת הנשימה או מערכת העיכול כמו: אלכוהול, תרופות, חומרים כימיים שונים אשר מוספים למזוננו ועוד, עוברים דרך הכבד אשר אחד מתפקידיו הוא לפרק את הרעלים הנ"ל. כאשר אנו מעמיסים רעלים על הכבד, תפוקתו יורדת ונשארים יותר רעלים בגוף ובכבד. עומס זה, אף הוא מפריע לתנועה ההרמונית של אנרגיה בגוף, ויותר מכך יכול לגרום לחימום יתר של המערכת (כמו מנוע חצי סתום).

הרפואה הסינית מתארת סינדרום בשם: "אש הכבד" אשר תסמיניו הם אודם, יובש וגרד בעיניים, נטייה לכעוס מהר, נטייה לעצירות, כאב ראש בקודקוד הראש. יתר לחץ דם היא הגדרת מחלה ברפואה המערבית, אשר על פי רוב מתאימה לסינדרום זה.

אופן הטיפול:
לקבלת תוצאות אופטימליות הטיפול משלב דיקור, צמחי מרפא סיניים ושינוי תזונתי.

1. דיקור (אקופונקטורה)
הרפואה הסינית חקרה במשך אלפי שנים את גוף האדם וגילתה נקודות ספציפיות, אשר משפיעות על כל מערכות הגוף. ניתן לשפעל נקודות אלו ע"י לחיצות (שיאצו), מוקסה (חימום עם צמחים) ודיקור.
האחרון מביניהם הוא בעל ההשפעה הכי משמעותית ומהירה מבין השלושה.
ע"י מחטים דקיקות (וסטריליות), ניתן לאזן לגמרי את יתר לחץ הדם ולהקל על הסימפטומים הנילווים. נשתמש בנקודות כמו Liv2 אשר נמצאת בין הבוהן הגדולה לבוהן שניה ונקודות מקררות כדוגמת נקודות "ים" אשר נמצאות באיזור מפרק הברך והמרפק.

2. צמחי מרפא
הספרים הרפואיים הסינים מכילים מתכונים (פורמולות) של צמחים סינים, שנחקרו במשך אלפי שנים. את המתכונים הנ"ל ניתן לשנות הן במינוני הצמחים והן ע"י שינוי מרכיבים שונים בכדי להתאים אותם ספציפית     למטופל. הצמחים יעילים באיזון לחץ הדם, ובשיקום את האיברים שניזוקו.  פורמולה בסגנון של Long Dan Xie Gan Tang יכולה לסייע בקירור הכבד וע"H כך להוריד את לחץ הדם.

3. שינוי תזונתי
בהתאם להעדפות האישיות של כל אדם, ניתן לבנות תפריט אישי, שמתאים לאבחנה הסינית. חשוב להוריד מזון מתועש המכיל כימיכאלים כמו חומרים משמרים, צבעי מאכל, מונוסודיום גלוטמאט ומשפרי טעם.
מזון חריף אשר מחמם את הגוף. אלכוהול (מתפרק בכבד) וכמובן מלח (כולל מזון עשיר במלח כמו מזון מתועש).

אין תגובות עדיין

הוספת תגובה