טווינא – מסאג' סיני

הטווינא היא שיטת טיפול במגע , אשר התפתחה בסין במקביל להתפתחות השיאצו ביפן.
הן הטווינא והן השיאצו התפתחו מטכניקת מגע עתיקה בשם אנמה.
הטווינא מתאימה יותר למצב המוגדר כעודף אנרגיה אותו יש לפזר , לעומת השיאצו שנותן מגע יותר תומך למצבי חסר אנרגתי.
איך זה עובד?
הטווינא מתאימה מאוד לבעיות אורטופדיות ; בין אם זה שרירים תפוסים או בעיות פרקים.
עבודה ממוקדת ומהירה באזור מסויים,מביאה לזרימת דם מוגברת וחימום מקומי.עם הדם מגיעה גם אספקה טובה יותר של חמצן , וכל מה שהגוף זקוק לו על מנת להחלים.
למשל במקרה של שריר תפוס , החימום לרוב תחושת החום החיצוני מטיב עם הכאב, ועוזר להמיס את החומצה הלקטית שגורמת לשריר להיתפס.
בנוסף לטיפול באזור בעייתי ספציפי, ניתן לטפל לפי האבחנה הסינית לאורך ערוצי אנרגיה (מרידיאנים). למשל במקרה של עצירות בו נטפל הן מקומית בבטן והן לאורך מרידיאן המעי הגס. התנועות יכולות להיות בעלות אופי מהיר או איטי בהתאם לאבחנה של עודף או חוסר והטיפול יכול להיעשות במקביל לטיפול בדיקור ובצמחי מרפא או כל טיפול רפואי אחר.

לדוגמה
אם ניקח לדוגמה אדם עם גב תחתון תפוס.
מצב זה לרוב מוגדר כ"עודף אנרגיה" או "תקיעות" של אנרגיה (סטגנציה), ולכן עדיף להשתמש בתנועות מהירות אשר מביאות לפיזור.
התנועה המהירה יוצרת טלטול עדין של כל הגוף (כמו ב"עוצמת הרכות" או ("rocking" אשר הן משרה תחושת רוגע והן עוזר להניע את האנרגיה בכל הגוף ולפזר את העודף.
בנוסף לטיפול מקומי בגב התחתון, ניתן לשלב גם מגע בנקודות דיקור הידועות בהשפעתן על הגב התחתון, ובמרידיאנים הקשורים לבעיה.
העבודה המשולבת של התנועה המהירה והמפזרת, החום המקומי שנוצר, הטלטול ונקודות ההשפעה, כולם יחד נותנים אפקט טיפולי יעיל ועם זאת נעים.

למה לצפות?
את התוצאות הטיפוליות של הטווינא ניתן להשוות לפיסיותרפיה, וכיום רואים מספר הולך וגדל של אורטופדים אשר מפנים לטווינא.
ניתן לצפות לתוצאות טובות בבעיות גב תחתון (בלט דיסק, סיאטיקה, כאב שרירים), צוואר תפוס כולל כאבי ראש ע"ר צווארי whip-lash, כאבים ע"ר בעיות בחוליות הצוואריות, בעיות מרפק טניס, גולף, ברכים קיצור גידים, תאונות, שינויים ניוונים, פרק כף יד (emordnys rennat laprac), כאבי בטן ועצירות, קשיי נשימה ועוד.
למי אסור?
מקרים בהם יש להיזהר בטיפול הם אוסטיאופורוזיס מתקדם, הריון (בעיקר טרימסטר ראשון), חולי לב שמצבם אינו יציב, סרטן, מחלות כלי דם (היצרות עורקי הצוואר, דליות, פקקת ורידים עמוקה, דלקת בורידים, מפרצת בטנית), זיהום חיידקי חריף, טראומה, היצרות תעלת השדרה, מחלות מפרקים (דלקת חריפה, ספונדילוזיס).